Začínáme s přípravou svatby

Určitě máte alespoň přibližnou představu, jak by Vaše vysněná svatba na řeckém ostrově měla vypadat. Možná jste inspiraci načerpali z fotografií, které jste si prohlédli, z filmu, který jste viděli anebo se Váš nápad zrodil přímo na  Vaší dovolené. Možná budete potřebovat poradit a vybrat si z možností, které destinace nabízí. Začínáme s přípravou svatby v Řecku.

Zásadní je rozhodnout se, kterou variantu obřadu preferujete.

Níže pro Vás máme pár tipů:

Svatba v ŘeckuJedinečná je určitě svatba na pláži. Přání být poblíž azurového moře, které svým šuměním     zastoupí přehrávanou hudbu, se může uskutečnit při východu slunce nebo při jeho západu, dopoledne, odpoledne,  a stejně  tak i večer. Večerní atmosféra je jedinečná v tom,   že po západu slunce není horko a romantickou atmosféru je možné doplnit zapálenými svícemi, lucernami nebo loučemi.

Začínáme s přípravou svatbyVelmi oblíbené jsou svatby na hotelové terase nebo u bazénu v hotelu, ve kterém budete ubytovaní. Prakticky každý hotel, ve kterém se ubytujete, je schopen Vám nabídnout prostor k uspořádání Vašeho obřadu. Některé hotely nabízejí i velmi romantické hotelové kaple, před kterou se může konat Vaše vysněná svatba ve formě civilního obřadu.

Pokud máte rádi odrobinu luxusu a přitom byste rádi svatbu v naprostém soukromí, můžeme Vám doporučit soukromou vilu s bazénem pro 2-8 osob. Jedná se o vilky, které se pronajímají na týden nebo dva a jsou postaveny obvykle nad útesy, poblíž moře nebo s dobrým výhledem na moře.

Mnoho párů si vybírá „obyčejnou“ svatbu na radnici. Ta ale vůbec nemusí být obyčejná. Jelikož samotný obřad obvykle tyto páry považují za formalitu, vše ostatní kolem toho si zařídí dle vlastních představ. Např. focení na neobvyklém místě, přípitek nad mořem, slavnostní oběd nebo večeři v taverně, kde hrají jen pro Vás.

Exklusivní svatby

Jedním z netypických míst může být i svatba na lodi. Konkrétně na jachtě nebo u větších svateb na turistické lodi. Můžete si objednat hodinovou nebo i delší plavbu podél pobřeží. Posádka lodi Vás také může dovézt na některou nedostupnou pláž, na místo, kam se běžný turista jen tak nedostane. Tyto pláže znají jen místní. A co byste řekli na grilování masa nebo ryb přímo na pláži po obřadu? I to lze zařídit.

 Začínáme s přípravou svatby

Romantické duše si mohou vybrat z nesčetných kaplí a kapliček, před  kterými se může konat Váš obřad. I když se jedná o pravoslavné kaple, sňatek bude civilní – nepořádá se totiž uvnitř kaple, ale před ní a pár oddává opět starosta. Kaple bývá pro účely obřadu otevřena a pár se může vevnitř vyfotografovat a zapálit svíčky. Květinová výzdoba kaple a zvony, které bývají volně zavěšené vedle kaple dotvářejí atmosféru obřadu.

JAK VYPADÁ OBŘAD V ŘECKU

Samotný obřad ať na radnici nebo v přírodě netrvá déle než 15 minut. Oddávající předčítá řeč v řečtině a my Vám ji překládáme do češtiny. Odpovídáte ve Vaší rodné řeči a koordinátor tlumočí Vaši odpověď oddávajícímu. Stejně jako u nás i v Řecku manželský slib stvrzují dva svědkové, které si přivedete sami, nebo je pro Vás můžeme zařídit my. Oddací list se obvykle vydává v případě sňatku na radnici bezprostředně po svatbě a pokud je obřad v exteriéru, následující pracovní den. Obřad může být doprovázen reprodukovanou hudbou dle Vašeho výběru, doporučujeme však raději živou hudbu. K tradičním nástrojům na řeckých  ostrovech patří kytara nebo mandolína, ale je možné objednat i saxofon nebo housle.

Začínáme s přípravou svatby Začínáme s přípravou svatby

DOKUMENTY

Když začínáme s přípravou svatby, první úkony jsou na Vás. Na matrice si vyřídíte opisy Rodných listů a Vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření sňatku. Po jejich vydání na řadu přichází ověření vyšším správním úřadem ( Krajský úřad nebo Magistrát) a dále si na Ministerstvu zahraničních věcí v Praze zažádáte o Apostilu na každý doklad. V osobním styku lze obvykle všechny tyto doklady vyřídit tentýž den, jen někde Vás požádají o lhůtu. Dokumenty nám následně zašlete do Řecka, kde je necháme přeložit do novořeckého jazyka. Spolupracujeme s překladateli, jejichž překlady jsou uznávány řeckými i českými úřady. Po vydání řeckého Oddacího listu vám vyřídíme Apostilu a zašleme Vám jej přeložený do češtiny na Vaši adresu. Napište nám a my vám zašleme podrobné informace o potřebných dokumentech.

Již když začínáme s přípravou svatby, máme jistě představu, kdy a kde si přejeme obřad uskutečnit. Vaše svatba se může konat v kterémkoliv měsíci v roce, s námi nejste vázání pouze sezónou.

Termíny

Pokud nemáte na výběr a tlačí Vás termín, vězte, že teoreticky je svatbu možné zorganizovat do dvou měsíců. Jestliže Vaši vysněnou svatbu organizujete s předstihem, ve většině případů si můžete vybrat Vaše svatební datum. Na některých ostrovech jsou vymezené např. 3 pracovní dny v týdnu, ve kterých se oddává, jinde to jde i o víkendu.

Pro Vaši lepší představu najdete níže popisky jednotlivých ročních období v řecku.

Jaro v Řecku začíná již v únoru, kdy rozkvétají mandloně a celá příroda se pomalu probouzí k životu. Jaro trvá přibližně  do konce dubna. Teploty se v tomto období pohybují mezi 10 a 25 °C, na Jónských ostrovech prší přibližně 2 krát týdně, na Egejských ostrovech méně. Pochopitelně najdou se i chladnější dny, ale obecně se dá říct, že celá příroda se zde probouzí k životu již krátce po vánocích a ke konci jara kvete nepřeberné množství zahradních i divokých květin a keřů.

Léto je v Řecku nejdelším ročním obdobím, trvá od začátku května do konce října. Teploty jsou v prvních dvou měsících nižší cca 18 – 30 st.C, v červenci a srpnu je třeba počítat s horkem, kdy se teploměry vyšplhají i ke 40 st.C. V září a říjnu se opět mírně ochladí a teploty se podobají těm ze začátku léta. Moře je krásně nahřáté a venku lze zůstat pozdě do noci.

Zima je v Řecku třetím a posledním ročním obdobím. Celou dobu zde mluvíme o podnebí, jaké vládne na řeckých ostrovech; na řecké pevnině je počasí kontinentální a tam bývají teploty jiné. Zima bývá na ostrovech deštivá a obzvlášť na západě Řecka pozorujeme nejvyšší dešťové srážky. Za tři měsíce, co zde trvá zima, teploty prakticky neklesnou pod nulu. Průměrné teploty v zimě se pohybují od 5 do 15 stupňů Celsia. Sníh naleznete pouze v nadmořské výšce 1000 m n.m. a výše. I to může být atraktivní pro organizaci svatby – za půl hodiny lze autem sjet ze zasněžených hor dolů k moři, kde se můžete koupat.